Smart grids exkurzia

Alebo ako som videl naživo, že snaha má zmysel.

2. časť – streda

Po utorkovej exkurzii sme pokračovali v spoznávaní možností zavádzania a využívania „smart“ riešení v energetike Nemecka.

WENDLINGEN

Organizátori zo Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory v spolupráci s nemeckými partnermi pre nás nachystali na stredu ráno ukážku toho, ako sa energetická sieť dá riadiť aj v spolupráci s obnoviteľnými zdrojmi.

Dostali sme sa priamo do srdca distribučnej sústavy nemeckého štátu Baden-Württemberg. Spoločnosť TransnetBW GmbH prevádzkuje prenosovú sieť elektrickej energie, prostredníctvom ktorej zabezpečuje dodávky elektriny nielen do regiónu, ale i Nemecka a celej Európy. Ich 220 a 380 kV prenosové rozvodné siete majú celkovú dĺžku 3 200 km a pokrývajú plochu 34 600 km2. Na bezproblémovú dodávku elektriny sa spolieha 11 miliónov ľudí, priemyselné podniky, ale aj výrobcovia a miestni dodávatelia elektriny.

Po prísne kontrolovanom vstupe do budovy cez skenovacie kabínky pripomínajúce teleport nám predstaviteľ spoločnosti objasnil, čo je ich hlavnou úlohou i najväčším problémom. Tým sú obnoviteľné zdroje energie v podobe veľkých veterných parkov na severe krajiny spoločne s fotovoltaickými parkami.

Veľmi milo ma prekvapil ich prístup k problému obnoviteľnej elektriny, nakoľko cieľ Nemecka je dosiahnuť 35 %-ný podiel obnoviteľnej elektriny do roku 2020 (čo však zrejme nestihnú). V roku 2050 chcú pritom Nemci z obnoviteľných zdrojov dodávať až 80 % elektriny!

Keďže elektrina z týchto zdrojov je nepredikovateľná, ich úlohou je regulovať dodávku z týchto zdrojov synchronizovane so zdrojmi tradičnými.

Práve to je najväčší problém Slovenska a distribučiek, škoda, že podobnú snahu a vízie v tejto oblasti zatiaľ neregistrujeme. Najzreteľnejšia aktivita je (žiaľ) tzv. stop stav, teda nepovoľovanie ďalších obnoviteľných zdrojov energie do distribučnej siete.

Transnet BW je dcérskou spoločnosťou dodávateľa energie EnBW Energie Baden-Württemberg AG so sídlom v Karlsruhe. EnBW je tretím najväčším dodávateľom energie v Nemecku s obratom 20,6 miliardy EUR a s približne 20 000 zamestnancami.

EnBW realizovala okrem iných najväčšiu veternú farmu na mori v Nemecku (900 MW do roku 2025) a najväčší solárny park (175 MWp do roku 2020).

Je zrejmé, že Nemecko to myslí s obnoviteľnými zdrojmi energie skutočne vážne. Podľa toho pristupuje aj k problému distribúcie elektriny.

Pozitívnou stránkou je, že prevádzkovateľ prenosovej a distribučnej sústavy sa snaží o maximalizáciu využitia nielen veľkých zdrojov elektriny na báze OZE, ale monitorujú a spravujú dodávku elektriny aj z domácich obnoviteľných zrojov energie.

Zaujímavú prednášku sme si spestrili hrou na tvorcov a správcov siete, pri ktorej sme mohli rozhodovať o typoch zdrojov elektriny, spôsoboch distribúcie, lokálnych zdrojoch a pod. Všetky aspekty sa priamo aplikovali v podobe environmentálnych, ekonomických, či sociálnych dopadov. Moderné, pekné, zábavné a zaujímavé.

Rovnako ako informácia o projekte inovácie prenosovej sústavy. Inštalácia podzemného vedenia v dĺžke viac ako 700 km totiž určite nebude jednoduchá.

Pohľad na riadiace centrum firmy s obrovskou obrazovkou a distribučnými pultmi nám pripomínal vesmírne centrum, zaujímavé bolo sledovať výrobu elektriny z OZE v reálnom čase s minútovými predikciami a opatreniami s tým súvisiacimi.

Bolo však jasné, že Nemci to jednoducho vedia a chcú!

Pozrite si videá, kde spoločnosť TRANSNET BW ukazuje, ako sa stavia k hlavnej téme dneška nielen v ich firme – smart riešenia. Problémom, ktorý sa snažia riešiť, je aj tzv. redispatch, teda prerozdeľovanie toku elektriny s ohľadom na jej aktuálnu dostupnosť z obnoviteľných zdrojov energie.

Pozrite si viac fotografií z návštevy riadiaceho strediska v galérii.

Waiblingen-Beinstein

Poobede nás privítal majiteľ firmy Kries-Energietechnik. Firma, ktorú podľa jeho slov naštartoval vo svojej detskej izbe v roku 1994 pájkovaním plošných spojov pre komponenty monitorovacích sieťových systémov, dnes predstavuje významného dodávateľa elektronických systémov pre optimalizáciu dostupnosti elektrickej energie.
Sledovať celý výrobný proces manufaktúrnej výroby s dôrazom na kvalitu a spoľahlivosť dodávky bolo poučné a inšpirujúce. Kontrola každého výrobku je vraj štandardom, na ktorom majiteľ stavia svoje meno.
Ak hľadáte komponenty pre inteligentné siete a integráciu obnoviteľných zdrojov, ste na správnom mieste.

V ďalšej časti miniseriálu sa pozrieme na to, že aj veľký výrobca elektriny z uhlia myslí na udržateľnú budúcnosť a obnoviteľné zdroje energie.

(Navštívené 197 krát, 1 prečítané dnes)

Zdieľaj to

Páčil sa Ti príspevok? Zdieľaj ho s priateľmi !