Smart grids exkurzia

Alebo ako som videl naživo, že snaha má zmysel.

1. časť – utorok

Dostal som skvelú príležitosť zúčastniť sa odbornej exkurzie s názvom Smart grids, ktorú organizovala Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. (Mimochodom, ak hľadáte obchodné kontakty, odberateľov, či dodávateľov z Nemecka, určite sa obráťte na nich) 

Miesto konania – Stuttgart a okolie. Cieľ exkurzie – priamy kontakt s plánmi, zámermi ale hlavne reálnymi výsledkami v oblasti energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energie. Práve tie sú totiž v Nemecku hlavným dôvodom nevyhnutnosti riešiť distribúciu a využívanie energie rozumne, inteligentne, proste „smart“.

 Musím konštatovať, že napriek (alebo vďaka) náročnému programu sme prišli domov povzbudení tým, že keď sa chce, tak sa skutočne dá!

Aj keď ja osobne nie som veľkým zástancom tohoto výrazu. Prečo? Možno preto, že veľa ľudí, ktorí nevedia pomenovať niečo nové, alebo niečo, čomu celkom nerozumejú ale chcú byť „in“, nazvú to „SMART“.

Možno by úplne stačilo, keby sme na pojem smart vymysleli niečo naše, slovenské, jednoducho jednoduché. Ale rozumné technológie, siete, domácnosti a pod. nie sú o tom, ako ich nazveme, ale o tom, ako fungujú. V prvom rade by mali fungovať v prospech užívateľa, v nesposlednom rade v prospech celej spoločnosti.

Jednoducho povedané, rozumná technológia má vedieť robiť to, čo jej užívateľ vedieť nemusí. A má to robiť tak, aby jej užívateľ šetril svoju peňaženku. Zatiaľ to funguje tak, že užívateľ šetrí peňaženku len užívaním danej technológie, pri kúpe je to skôr naopak.

Celá ideológia SMART by v konečnom dôsledku mala smerovať k tomu, aby sa už nebolo potrebné rozhodovať, či sa to oplatí alebo nie.  Rozumné riešenia by sa predsa nemali zdôvodňovať, ich pochopenie a fungovanie by malo byť samozrejmosťou, ich zadováženie štandardom, nie komfortom.

Fraunhofer IPA

Jedna takáto samozrejmosť ma zaujala hneď pri návšteve prvej inštitúcie v rámci  štvordňového programu – Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation IPA. Inštitút má hneď v úvode profilu uvedené motto:

Budúcosť je náš produkt: udržateľná, personalizovaná a smart.

To, že inštitút je súčasťou špičkových výskumných projektov zameraných na intekigentné siete, implamentáciu OZE do energetického mixu, je asi samozrejmosťou. Rovnako ako špičkovo vybavené laboratóriá, učebne, moderné budovy, príjemná recepčná, ochotní pracovníci – v podstate európsky výskumný štandard.

Za samozrejmosť je možné považovať aj prítomnosť zelených striech všade, kde je to len trochu možné, čo už na prvý pohľad naznačuje, že to s udržateľnosťou myslia celkom vážne.

Na druhej strane všadeprítomné automatické systémy (niekedy úplne zbytočné) zas navodzujú dojem, že komfort má stále prednosť pred efektívnosťou využívania energie.  Čo je, mimochodom, aj u nich téma číslo 1. Ale to je len maličkosť.

 

Čo ma však prekvapilo, bolo úplne nové parkovisko postavené v rámci výskumu kombinácie OZE, akumulácie a elektromobility. Nebol som pritom prekvapený samotnou stavbou.

Technicky jednoduché riešenie v podobe skeletovej konštrukcie, fotovoltaického systému na zábradlí, akumulátorov v suteréne a elektronabíjacích staníc na prízemí. V jednoduchosti je krása.

Prekvapený som bol prístupom – zamestnanci a študenti majú parkovanie a nabíjanie elektromobilov zdarma. Návštevy si vedia vybrať nabíjačku, ktorá im sedí, rovnako ako elektrinu. Či im sedí zelená a drahšia alebo sieťová, trochu lacnejšia.

Verím, že aj pri našich univerzitách sa takýchto jednoduchých riešení dočkáme už čoskoro!   ???

Niekto si možno povie – výskumná inštitúcia, či univerzita, to je predsa odtrhnuté od reality, v skutočnom živote to také jednoduché nie je!

Veríte, že je?

Esslingen

Poobede nás privítali predstavitelia mestského podniku Stadtwerke Esslingen spolu so zástupcami mesta Esslingen priamo v budove mestského podniku.

(Mimochodom, neboli mestské podniky aj u nás samozrejmosťou?)

Zelené strechy, či začlenenie moderných budov a technológií do historického charakteru mesta tu nie sú žiadnym problémom.

Mestský podnik je dodávateľom energií, pričom jeho hlavným cieľom je maximalizácia využívania obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe. Zaujímavá myšlienka je využitie striech bytových domov v meste fotovoltaickými elektrárňami. Poviete si, to už mi je len novinka! FV elektráreň na bytovom dome síce už ani u nás nevzbudzuje úžas ako pri pohľade na UFO, úžas by však určite vzbudzoval spôsob ich využitia. Obyvatelia bytoviek, ktorí sa totiž zapoja do programu a poskytnú strechu na elektráreň, participujú na zisku z výroby elektriny! A to veľmi jednoducho – zisk podniku z predaja elektriny z tejto elektrárne je odpočítaný z ceny tepla! Nie sú potrebné žiadne špekulácie o rozpočítavaní, dotačných programoch, povoleniach,…

Jednoduché a účinné!

Takže mestský podnik je tu skutočne pre mesto a dokonca aj pre jeho obyvateľov! Možno by to u nás na začiatok stačilo. Mesto Esslingen však ide ďalej!

Víziu blízkej budúcnosti bývania v tomto meste doplnil aj Prof. Dr.-Ing. M. Norbert Fisch ako nositeľ myšlienky bývania a služieb v spojení so smart myslením a technológiami.

Mesto sa v spolupráci s mestským podnikom, miestnou vysokou školou a miestnymi podnikateľmi rozhodli vybudovať sídlisko budúcnosti už dnes.

Myšlienka je postavená na klimaticky neutrálnych budovách a infraštruktúre. Zdrojom energie pre celé nové sídlisko majú byť obnoviteľné zdroje energie, ktorých nerovnomernú produkciu bude vyvažovať akumulácia do vodíka. Viac ako 600 bytov, administratívnych  a obchodných priestorov, ale aj nová budova Univerzity aplikovaných vied v Esslingene bude vybudovaných na ploche cca 12 hektárov. Podrobnosti nájdete na tejto stránke.

Profesor Fisch nám sľúbil, že sa do dvoch rokov môžeme prísť pozrieť na výsledok.

Určite prídeme! A už teraz sa tešíme!

V ďalšej časti miniseriálu sa pozrieme na myslenie distribútora elektriny v súvislosti s reguláciou obnoviteľných zdrojov energie.

(Navštívené 150 krát, 1 prečítané dnes)

Zdieľaj to

Páčil sa Ti príspevok? Zdieľaj ho s priateľmi !