V súčasnosti je fotovoltaický, alebo fotovoltický systém (čo je výraz používaný od istého času len na SLovensku) vyhľadávaným obnoviteľným zdrojom energie už aj u nás. Niekoľko dôvodov, prečo je tomu tak, uvádzam v článku o pohľade bežných ľudí na OZE.

Je nad slnko jasnejšie, že spotrebitelia uprednostňujú čistú energiu. Takú, ktorú môžu viac-menej jednoduchým spôsobom využiť aj doma na výrobu tepla či elektriny. Slnečná energia toto ponúka a Slovensko je jedna z mála krajín priamo finančne podporujúca v tomto smere aj domáctnosti.

V súčasnosti najznámejším a ešte stále aktuálnym je program Zelená domácnostiam. Vďaka nemu si viete pri inštalácii FV zariadenia finančne výrazne prilepšiť dotáciou od štátu.

Podmienkou je inštalácia certifikovaným inštalatérom FV systémov.

Celý proces od projektu cez žiadosť až po inštaláciu by mal zastrešovať kvalitný zhotoviteľ. Zhotoviteľ je človek alebo firma, ktorá vám “zhotoví” vašu zakázku. V tomto prípade FV zariadenie. Presná definícia zhotoviteľa je definovaná aj v zákone.

Na fakulte BERG sme prostredníctvom Oddelenia OZE vyškolili viac ako 150 inštalatérov FV systémov. Väčšinou šlo o skúsených fachmanov v oblasti FV.

Práve pri diskusiách s nimi sme sa dozvedeli najviac o reálnych situáciách, nástrahách i skrytých možnostiach vzťahu INVESTOR – FOTOVOLTICKÝ SYSTÉM – ZHOTOVITEĽ.

Nie vždy totiž natrafíte na správneho fachmana nielen po odbornej, ale i po ľudskej stránke.

A nie vždy budete komunikovať priamo s inštalatérom. Tí sú totiž často zamestnancami firiem, ktoré ponúkajú viac produktov, alebo all-in-one riešenia. Kontaktná osoba vo firme preto nemusí mať všetky potrebné znalosti. Na druhej strane samotný inštalatér nemusí mať potrebné znalosti napríklad o ekonomike. Každý je odborník na niečo iné. Alebo by ním mal byť.

 

Pýtajte sa na fotovoltický systém kompetentných!

Existujú totiž veci, na ktoré by ste sa mali zamerať a pýtať či už priamo kontaktnej osoby vo firme, projektanta alebo priamo inštalatéra.

Niekedy vám totiž zopár jednoduchých otázok môže ušetriť oveľa viac ako len zopár eúr, či starostí.

Dotácia – áno, či nie?

Prvým krokom je posúdenie, či sa vám dotácia na fotovoltický systém oplatí alebo nie.

 

Prečo?

Hlavným dôvodom posúdenia je váš profil spotreby elektriny. Ak vám totiž zhotoviteľ ponúkne najvyšší povolený inštalovaný výkon (10 kWp), bez toho, aby sa pýtal na spotrebu, spotrebiče a ich časové využitie, majte sa na pozore!

Ak sa obzeráte po FV zariadení bez akumulácie, teda bez batérií – a nepýta sa na spotrebu – majte sa na pozore dvojnásobne!

 

Ako a prečo podporovať OZE?

Základnou myšlienkou podpory OZE je vačšinou to, aby ste čo najviac elektriny vyrobenej z OZE doma aj spotrebovali doma. K tomu vás má prinútiť práve program Zelená domácnostiam. A to tak, že po získaní dotácie už za elektrinu, ktorú dodáte do siete, nedostanete nič!

Niekomu sa to nepáči, ľudia často hundrú, čo je to za nezmysel. Čo je však horšie, veľa ľudí o tom nevie!

A ak ich na to neupozorní zhotoviteľ, môžu byť zo svojej investície primerane sklamaní. A to predsa nikto nechce, či?

Je namieste podotknúť, že toto opatrenie je ako jedno z mála veľmi dobre nastavené a veľmi dobre aj funguje. Je totiž férové, že máte možnosť rozhodnúť sa, či chcete „peniaze na ruku“ z dotácie, alebo postupné dlhoročné splácanie vašej investície predajom elektriny.

To, či je férové, že rovnako pracujúci človek napríklad v Rakúsku si kúpi domáci FV systém za tri platy a našinec musí žiadať o dotáciu, to je už iná téma.

Ak ste sa teda rozhodli pre dotáciu, naštudujte si potrebné kroky k jej získaniu zo strany poskytovateľa.

Súčasne si začnite robiť zoznam zhotoviteľov, ktorí sa vám pozdávajú a začnite ich lustrovať. V dobrom slova zmysle. Od výsledku tohto kroku totiž závisí vaša dlhoročná spokojnosť.

 

Jednoduchá rovnica a jednoduché pravidlá.

Správny zhotoviteľ totiž nemá pozerať len na svoj zisk. Správny zhotoviteľ má v prvom rade navrhnúť to najlepšie riešenie pre vás tak, aby z toho mal zisk aj on.

Nebudem sa rozpisovať o tom, ako máte postupovať krok za krokom a na čo nemáte zabudnúť pri samotnej žiadosti. O tom píšu mnohí zhotovitelia, či sprostredkovatelia. Prehľadný postup má na svojej stránke napríklad firma ThermoSolar Žiar, s.r.o., ktorá okrem toho, že je zhotoviteľom, je aj školiteľom inštalatérov.

Pokúsim sa vám dať zopár tipov, na čo si dať pozor, na čo sa pýtať a prečo.

 

Majte prehľad o vašej spotrebe!

Každý energetický manažér vám povie, že bez merania nemôžete nič riadiť ani optimalizovať.

To znamená poznať náš profil spotreby a očakávaný profil výroby. Na poznanie spotreby je ideálne jej nepretržité meranie. Ak ho nemáte, skúste si požičať od dodávateľa elektriny merače.

Zvyknú ich požičať aj zadarmo.

Pre rýchly odhad úplne postačí aj mesačný záznam. Musí to byť však záznam, z ktorého viete vyčítať spotrebu každého spotrebiča, alebo aspoň skupiny spotrebičov. Takýto záznam si zobrazte graficky tak, aby ste videli priebeh spotreby elektriny u vás doma počas celého dňa.

Ak merače nemáte, nevadí. Viete si urobiť orientačný profil spotreby jednoducho aj sami. Napríklad v programe Excel môžete vyskúšať aj tento predpripravený excelovský zošit. Jednoducho „nahodíte“ odhadovanú spotrebu jednotlivých spotrebičov do tabuľky a vidíte čo potrebujete.

Mať prehľad o spotrebe platí pri fotovoltickom systéme stonásobne!

Väčšinou nám totiž slniečko svieti a vyrába elektrinu ako na potvoru práve vtedy, keď nie sme doma a spotrebiče máme vypnuté. Takýto stav nie je s FV kamarát.

A ako ich môžeme skamarátiť?

 

Domáca úloha pre zhotoviteľa.

Akonáhle máte váš profil spotreby hotový, vytlačte si ho pre zhotoviteľa.

Teraz je rad na ňom, aby vám poskytol taký profil výroby, ktorý sa bude s vašim spotrebným čo najviac kamarátiť. Samozrejmosťou ponuky by mal byť zo strany zhotoviteľa aj návrh, ako môžete upraviť profil spotreby vy.

To preto, aby bolo kamarátstvo čo najlepšie a vydržalo čo najdlhšie.

Najlacnejším riešením je úprava a programovanie času zapínania spotrebičov s najvyššou spotrebou – „bojler“, umývačka riadu, práčka, sušička, …

Drahším ale efektívnejším riešením je inštalácia FV zariadenia s akumuláciou. To znamená, že si priplatíte za „baterky“. A nie málo.

Tu dajte znova priestor zhotoviteľovi, nech sa ukáže. S vašim profilom spotreby by mal zladiť celý fotovoltický systém výroby a akumulácie tak, aby sa vám všetka „nadvýroba“ vošla do batérií.

Pýtajte si od zhotoviteľa viac variantov riešenia a vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

 

Pýtajte sa na referencie!

V tomto prípade platí nielen čím viac tým lepšie. Ale aj čím viac referencií, ktoré si viete jednoducho overiť, tým lepšie.

Ak inštalujete fotovoltický systém s akumuláciou, asi budú lepšie referencie aj z takýchto systémov.

Niekedy napomôžu aj referencie od firmy, s ktorou zhotoviteľ v minulosti spolupracoval. Hlavne ak sa jedná o zhotoviteľa začínajúceho vlastnú „kariéru“.

 

Záručná doba a životnosť komponentov!

Opýtajte sa zhotoviteľa na záručnú dobu a životnosť hlavne týchto dvoch komponentov:

 

  • Životnosť invertora (prípadne či je výmena v cene systému).
  • Životnosť akumulátorov (prípadne či je ich výmena v cene systému).

Niekedy sa totiž „zabudne“ na to, že počas doby životnosti musíte vymeniť invertor a akumulátory minimálne jedenkrát. FV panely majú totiž životnosť 25 rokov.

A vydržala vám baterka v aute 25 rokov???

Keďže sa jedná o pomerne drahé komponenty celého systému, dbajte na presnú definíciu ich životnosti, záruky a podmienok výmeny.

Dnes je už dobrým štandardom ponuka záruky invertora na celú dobu životnosti formou okamžitej výmeny.

Čo povedať na záver?

 

Pýtajte sa, hľadajte, dopytujte!!!

Lebo kto sa hanbí, má prázdne …. vrecká!!!

Inak, celkom ľudsky podané informácie o malom domácom FV zariadení nájdete aj na blogu Jána Otčenáša, prajem príjemné čítanie.

(Navštívené 320 krát, 1 prečítané dnes)

Zdieľaj to

Páčil sa Ti príspevok? Zdieľaj ho s priateľmi !