Obnoviteľné zdroje v domácnosti

Vieme, čo chceme a čo máme chcieť?

Bol som oslovený pani novinárkou portálu ASB.sk, ktorý je zameraný na architektúru a stavebníctvo s prosbou o rozhovor. Na moju otázku „Prečo ja?“ mi bolo povedané, že o mne kolujú zvesti, že rád podávam technické a odborné veci polopatisticky. Celkom ma to potešilo, takže sme sa dali do rozhovoru a výsledok je na konci príspevku.

Dôvody

Jedným z dôvodov, prečo som na rozhovor pristal, je aj fakt, že Slovensko a Slováci ma neprestávajú udivovať. Na jednej strane nádherná krajina, plná potenciálu, na strane druhej ľudia, ktorí mi pripadajú viac a viac skeptickí, neprajní a negatívni. Našťastie nie všetci!

Čím to môže byť?

Zo skúseností, ktoré mám z praxe, z rôznych projektov, prieskumov i z univerzitného prostredia mi vyplýva, že Slováci sú ešte stále na jednej strane nedôverčiví voči inováciám, na druhej stále rovnako závistliví.

To znamená, keď to nemám ja, je to blbosť! Druhá vlastnosť paradoxne prispieva k rozvoju OZE – keď to má sused, ja musím mať tiež! A väčšie!

Napriek uvedenému som veľmi rád, že sa inštalácie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie rozbiehajú veľmi slušným tempom aj v Slovenských domácnostiach.

 

Ak by sme mali normálne vedenie štátu v ostatných dekádach, tak by sa určite rozbiehali rýchlejšie!

Práve diametrálne rozdielne názory tvoriace až súperiace tábory a skupiny potvrdzujú to, čo neustále hovorí väčšina odborníkov:

Na Slovensku chýba jednotná edukácia obyvateľov v tejto oblasti.

Výsledkom je doslova nekonečné množstvo dezinformácií, v niektorých prípadoch cielených za účelom rýchleho zisku, v niektorých prípadoch z nevedomosti, či dokonca hlúposti.

 

Aj takéto diskusie sa vedú na „odborných“ fórach:

„Solarne panely na rodinny dom su nezmysel. Nemavrarna investicia, len si clovek moze honkat ego pred susedom.“

1) cize rodinny dom nemas a panely nemas kam dat.
2) mas aj zbrane?
3) zasoby jedla a vody aspon na pol roka?
4) auto, ktore bude jazdit aj bez elektriny, pripadne bez riadiacich jednotiek?
Nie? Tak si v prdeli, lebo ako jedineho svietiaceho v ulici ta pridu susedia vyrabovat ako prveho“

Dokonca na stránkach dodávateľa energií:

„Oplatí sa domácnosti investovať do fotovoltaických panelov? Naša rýchla odpoveď: Sú to vyhodené peniaze, ktoré sa nikdy nevrátia.“

 

Keďže som však nekonečný optimista a Slovákom verím, verím aj tomu, že sa dožijem časov, keď sa k ľuďom budú dostávať skutočne relevantné informácie. Na to je však potrebná nielen snaha odborníkov, ale i snaha užívateľov týchto technológií zdieľať skúsenosti a hlavne dáta. V dnešnej dobe DžíDíPíÁr (GDPR) si však ľudia vysvetľujú zdieľanie informácií každý po svojom.

Pevne dúfam, že už čoskoro budem môcť niektoré svoje tvrdenia v zdieľanom článku opraviť v prospech Slovákov.

Držím nám všetkým palce, nech sa to podarí čím skôr!

Tu je teda odkaz na spomínaný rozhovor.

(Navštívené 43 krát, 1 prečítané dnes)

Zdieľaj to

Páčil sa Ti príspevok? Zdieľaj ho s priateľmi !