Na jednej prednáške pripomínajúcej skôr debatný krúžok sa niektorí študenti ponosovali, že nevedia nájsť na slovenských stránkach informácie o OZE vhodné pre ich štúdium či zadania. Informácie týkajúce sa technológií, inovácií, štatistických údajov, či rôzne programy a nástroje , ktoré by im uľahčili, upresnili, či potvrdili ich analýzy a výsledky. Keďže som v tom čase úspešne odolával lákadlám Facebook-u, rozhodol som sa vytvoriť komunitu na Google+ zameranú na energetiku, obnoviteľné zdroje a novinky v tejto oblasti. Nazval som ju jednoducho – VAZE komunita. Niekto si to môže preložiť ako Využívanie alternatívnych zdrojov energie, čo je názov študijného programu na Oddelení OZE fakulty BERG.

Ale môžete si to preložiť aj ako Všetko o alternatívnych zdrojoch energie, čo túto komunitu vystihuje lepšie. Pretože tu nejde len o štandardné informácie z oblasti najnovšej energetiky.

Čo nájdete v obsahu VAZE komunity?

Obsah tejto komunity sa snažím vypĺňať hlavne informáciami, ktoré pokladám za zaujímavé, či niečím výnimočné a niekedy sa dokonca zdanlivo témy môjho blogu netýkajú.

Ale keďže sa držím svojho sloganu, verím, že je potrebné vyskúšať veľa možností, kým si vyberieme optimálny variant riešenia nášho problému. Aj preto som zástancom zdieľania informácií o rôznych inováciách alebo len pokusoch o „zlepšovák“. Či už sa jedná o „High-Tech“ vymoženosti alebo kreatívne nápady zrealizované na kolene, jedno majú spoločné – skvelá myšlienka, chuť ju zrealizovať a podeliť sa s ňou. Ak sa naviac týka OZE, je to super. 🙂

Veľmi zaujímavým zdrojom informácií je pre mňa Pinterest. Túto stránku navštevujem pravidelne a vždy tu nájdem niečo, čo ma prekvapí, udiví alebo šokuje. Väčšinou v dobrom slova zmysle. Pozrite si zaujímavé nápady, jednoduché riešenia a šikovné pomôcky od šikovných ľudí. Odporúčam vám nastaviť si odber noviniek z oblasti, ktorá vás zaujíma a môžete sa tešiť na rozširovanie vašich obzorov.

Programy, prednášky aj videá o OZE

Samozrejme, v komunite nájdete množstvo informácií z rôznych odvetví týkajúcich sa energetiky a obnoviteľných/alternatívnych zdrojov energie. Keďže hlavné slovo majú pôvodné články, uvádzam k vybraným príspevkom len stručný popis.

Nájdete tu napríklad odkazy na voľne dostupné programy pre simuláciu, či modelovanie solárnych podmienok v budovách, linky na zverejnené prednášky uznávaných odborníkov v oblasti OZE, energetiky alebo energetického manažmentu.

Ako pedagóg som veľkým zástancom a nadšencom firiem, ktoré zverejňujú takmer všetky informácie. Informácie nielen o ich výrobkoch, ale aj o procese ich výroby, spôsoboch použitia a pod. Prezentačné videá funkcie technológií povedia každému stokrát viac ako nezáživná textová prednáška doplnená obrázkami.

Jednou z takýchto firiem je napríklad firme Hargassner Heiztechnik, ktorá je podľa môjho názoru priekopníkom v tejto oblasti.

Musím sa priznať, že často komentujem príspevky aj v negatívnom duchu. Hlavne ak sa týkajú neschopnosti zodpovedných ľudí, ktorá nás stavia do pozície nevedomého a neschopného národa. Podobne, ako som to popísal v článku Sme krajinou včerajška?

Ale nebojte sa, väčšina príspevkov hovorí o tom, že náš svet smeruje k lepšej budúcnosti nielen v obnoviteľných zdrojoch energie. Len je potrebné sa snažiť a nebáť sa noviniek, aj keď nie sú technicky dokonalé.  🙂

Navigácia na stránke komunity je veľmi jednoduchá. Svoju oblasť záujmu si ednoducho odfiltrujete a zobrazia sa vám relevantné výsledky zoradené podľa času uverejnenia.

Zvyšok nechávam na vás. Pozrite si preto upútavky na mojej VAZE komunite a ak máte nápad, ako možem niečo vylepšiť, neváhajte ma kontaktovať.

(Navštívené 202 krát, 1 prečítané dnes)

Zdieľaj to

Páčil sa Ti príspevok? Zdieľaj ho s priateľmi !