Pomaly, ale predsa!
Pri počutí pojmu komunita alebo spoločenstvo si zatiaľ mnoho ľudí predstaví partiu jemne ale správne trafených ľudí, ktorí majú navzájom niečo spoločné a snažia sa to užívať či využívať a aj prezentovať okoliu. Doba však, našťastie, pokročila a okrem takýchto „podivínov“ tu už máme aj možnosť pridať sa alebo si vytvoriť vlastné spoločenstvo či komunitu a to dokonca podľa zákona! Reč je o energetických spoločenstvách. Už aj u nás je možné vytvoriť skupinu odberných miest, ktoré si medzi sebou môžu zdieľať nielen nakúpenú elektrinu, ale aj elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov.
(O iných možnostiach zatiaľ nebudem písať)
Áno, vo svete to nie je až taká novinka, ale už aj Slovensko sa celkom pochlapilo a máme tu nielen legislatívu, ale už aj technické možnosti a prostriedky, ako také niečo prevádzkovať!
Bytové domy
Aby som sa nerozpisoval o všetkých možnostiach, v ostatnom čase sa dosť intenzívne venujem obnoviteľnej energetike využiteľnej v bytových domoch. Tie sú totiž ešte stále v akomsi vákuu z pohľadu možností využitia OZE, či podporných programov v tejto oblasti.
Na Slovensku máme viac ako 75 tisíc bytových domov. Líšia sa hlavne typom nosnej konštrukcie, pre laikov je základným rozdielom počet poschodí, vchodov a pod. To ale nie ja až také dôležité z pohľadu postavenia bytových domov v prípade záujmu o využívanie obnoviteľných zdrojov.
Z legislatívneho hľadiska je v súčasnosti celkom obtiažne zmeniť zdroj tepla, ak je bytový dom napojený na tzv. systém CZT, teda centrálne zásobovanie teplom.
Naoko jednoduchšie je to pri využití najbežnejšieho zdroja elektriny – fotovoltaického systému. Až donedávna bolo možné tento zdroj technicky využiť len pre spoločné priestory.
Dnes vďaka novele zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike, § 11a rozlišuje slovenská legislatíva nasledovné typy právnických osôb (PO), ktoré môžu zdieľať energiu:
- Energetické spoločenstvo (ES)
- Komunita vyrábajúca energiu z obnoviteľných zdrojov (KOZE)
Zjednodušene sú definované takto:
Energetické spoločenstvo je právnická osoba,
- a) ktorá je založená na účel výroby elektriny, dodávky elektriny, zdieľania elektriny, uskladňovania elektriny, činnosti agregácie, distribúcie elektriny, prevádzky nabíjacej stanice alebo výkonu iných činností alebo poskytovania iných služieb súvisiacich so zabezpečovaním energetických potrieb jej členov alebo spoločníkov (ďalej len „člen“) s cieľom realizácie environmentálnych, hospodárskych alebo sociálnych komunitných prínosov,
Komunita vyrábajúca energiu z obnoviteľných zdrojov je právnická osoba,
a) ktorá je založená na účel výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie alebo biometánu a ktorá súčasne môže byť založená na účel dodávky elektriny alebo plynu, zdieľania elektriny z obnoviteľných zdrojov energie alebo biometánu, uskladňovania elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, činnosti agregácie, distribúcie elektriny, prevádzky nabíjacej stanice alebo výkonu iných činností alebo poskytovania iných služieb súvisiacich so zabezpečovaním energetických potrieb jej členov s cieľom realizácie environmentálnych, hospodárskych alebo sociálnych komunitných prínosov,
Samozrejme, rozdielov je trochu viac, ale zatiaľ stačí aj takto.
Ak chcete vedieť viac podrobností a návodov, určite si stiahnite Príručku pre zakladateľov energetických komunít, ktorú vydala Slovenská asociácia udržateľnej energetiky.
Rady a pomoc nájdete aj na stránkach Klastra energetických komunít Slovenska.
Dôležitou informáciou pre bytové domy je, že členovia energetického spoločenstva nemusia mať spoločného dodávateľa elektriny! Ich zmluvný vzťah s dodávateľom sa nemení, slobodný výber dodávateľa majú aj po vstupe do energetického spoločenstva.
Vytvorením energetického spoločenstva je možné začať proces zdieľania elektriny v bytovom dome prostredníctvom Energetického dátového centra (EDC), ktorého prevádzkovateľom je Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE).
Pre bytové domy sa tak otvárajú nové možnosti využitia elektriny z obnoviteľných zdrojov.
(Zatiaľ sa budeme baviť len o FV zdroji, nakoľko síce legislatíva už umožňuje využitie veterných turbíniek, ale prax je ešte ďaleko.)
Okrem toho, že v bytovom dome môžete zriadiť a prevádzkovať energetické spoločenstvo, môžete FV elektrinu rozdeliť ešte pred „dodávkou“ do ES napríklad na prípravu teplej vody, tepelné čerpadlo, výťahy a pod. Takto bude FV elektrina prednostne dodávaná týmto spoločným spotrebičom a prebytky sa budú deliť medzi jednotlivé byty. Výhoda takého riešenia je aj v znížení administratívy spojenej s rozdeľovaním FV elektriny medzi členom ES.
Dovolil som si vytvoriť schému zdieľania elektriny z FV zdroja v bytovom dome podľa vyššie uvedeného. Obrázok je voľne šíriteľný za podmienky uvedenia jeho zdroja z tejto stránky alebo inej mojej autorskej publikácie.
Toľko k výhodám ES, je tu však aj zopár nástrah, na ktoré treba byť pripravený.
Distribučné siete, poplatky a povinnosti
V súvislosti s aktuálnou situáciou a kvalitou distribučných sietí na Slovensku dôrazne odporúčam v bytových domoch využiť ES na základe detailnej analýzy spotreby celého bytového domu s cieľom minimalizovať prietoky elektriny do siete.
FV zdroj nemôžete na strechu BD nainštalovať len tak hala-bala. Ak plánujete zdroj pripojený do siete, čo je realita v drvivej väčšine, najskôr si musíte zistiť, aký výkon vám povolí distribučka a aké prietoky do siete povolí. AK nulové, spomenutej analýze sa nevyhnete. Ak teda nechcete platiť za niečo, čo nevyužijete.
Často uvádzam príklad nesúladu spotrebného profilu domácnosti a výrobného profilu FV zariadenia na tomto obrázku.
Distribučné siete, poplatky a povinnosti
V súvislosti s aktuálnou situáciou a kvalitou distribučných sietí na Slovensku dôrazne odporúčam v bytových domoch využiť ES na základe detailnej analýzy spotreby celého bytového domu s cieľom minimalizovať prietoky elektriny do siete.
FV zdroj nemôžete na strechu BD nainštalovať len tak hala-bala. Ak plánujete zdroj pripojený do siete, čo je realita v drvivej väčšine, najskôr si musíte zistiť, aký výkon vám povolí distribučka a aké prietoky do siete povolí. AK nulové, spomenutej analýze sa nevyhnete. Ak teda nechcete platiť za niečo, čo nevyužijete.
Často uvádzam príklad nesúladu spotrebného profilu domácnosti a výrobného profilu FV zariadenia na tomto obrázku.
Ideálny stav spotreby a FV výroby môže vyzerať napríklad ako na tomto obrázku.
Ak neviete upraviť svoj spotrebný profil tak, aby bola všetka FV elektrina spotrebovaná v mieste, či už bez batérie alebo s ňou, určite uvažujte o znížení výkonu FV!
Ak totiž naletíte „obchodníkom“ s FV, veľmi ľahko sa môže stať, že zaplatíte za zariadenie, z ktorého využijete len zlomok energie, zvyšok budete musieť zmariť v meniči, alebo v lepšom prípade nájsť výkupcu elektriny. V oboch prípadoch prerobíte. Takto vyzerá príklad predimenzovaného FV zdroja na bytovom dome.
Ak však chcete FV systém využiť skutočne optimálne, dajte si vypracovať analýzu, ktorá vám vyhodnotí optimálny FV systém či už samotný alebo v kombinácii s batériou či systémom na prípravu teplej vody.
Takto môže vyzerať energetické toky s využitím batérie.
A takto môžete do FV systému zapojiť ohrev vody.
Mimochodom, teplú vodu je možné v bytovom dome vyrobiť aj tzv. ostrovným systémom, na ktorý nepotrebujete takmer žiadne administratívne a byrokratické postupy a schvaľovačky. Aj tu však platí, že je potrebný detailný návrh. Pri príprave teplej vody naviac počítajte s maximálne 50 %-ným pokrytím potreby. Slnko sa nám totiž v zime viac schováva ako ukazuje.
Optimálne využitie FV v bytovom dome je teda kombinácia energetického spoločenstva a ostrovného systému na prípravu teplej vody!