Prekážky, prekážky, prekážky!
Ako som písal v predošlom článku, pre Slovákov sa na chvíľu otvorila možnosť využívať zdieľanú elektrinu nielen medzi domácnosťami a firmami, ale aj v jednotlivých bytoch zo spoločného FV zdroja.
Technicky, energeticky a dokonca aj z pohľadu distribúcie ide pri bytových domoch o najjednoduchší a najmenej stratový spôsob zdieľania elektriny z FV.
Pritom stačí tak málo – zadefinovať legislatívne pojem Energetická komunita bytového domu. Je to jedna z možností, ako obmedziť zdieľanie na dlhé vzdialenosti a zabezpečiť zdieľanie a využitie elektriny len v mieste výroby.

Žiaľ, do dnešného dňa stále platí novelizácia vyhlášky, podľa ktorej bytové domy prakticky nemôžu elektrinu do jednotlivých bytov z FV zdroja zdieľať bez toho, aby prešli k jednému dodávateľovi.
Náhoda, či úmysel a tlaky vybraných dodávateľov???
Odpoveď nepoznáme. Preto jediné, čo môžu správcovia bytových domov robiť, je dúfať, že sa to zmení k obrazu moderných (aj susedných) štátov a veriť, že aj u nás sa začne rozmýšľať a robiť pre občanov!
Nie, nemám pravdu!
Ešte sa dá niečo robiť!
Správcovia a vlastníci bytov sa môžu pripraviť na to, že sa raz začleníme aj technicky do modernej Európy. Môžu si pripraviť vlastné energetické spoločenstvo tak, aby FV zdroj využili skutočne optimálne a minimalizovali prietoky elektriny do siete.
Lebo pripraveným šťastie praje!
Pozrite si preto štúdiu, ktorá je už „vonku“, debatujte s ľuďmi v domoch a vytvorte si vlastný model energetickej komunity na mieru.
Odporúčam už teraz vymeniť elektromery za tzv. inteligentné, aby ste boli pripravení nielen technicky, ale aj dátovo.
Čím presnejšie sú dáta o spotrebe, tým optimálnejší je návrh FV zdroja!
Celú štúdiu si môžete stiahnuť na tomto odkaze.
Schému zdieľania nechávam aj v tomto článku ako inšpiráciu.

Optimálne využitie FV v bytovom dome pripojenom na CZT je kombinácia energetického spoločenstva a ostrovného systému na prípravu teplej vody!